Czy zabraknie kawy?

plantacja kawy

Czy zabraknie kawy?

Uwielbiasz smak i zapach kawy? Nie wyobrażasz sobie poranka bez aromatycznej filiżanki gorącego naparu i wieczoru bez relaksującej kąpieli ze mną w roli głównej?

Mam dla Ciebie złe wieści - jak donosi Instytut Klimatyczny z Sydney, do 2050 roku plantacje kawowca mają zmniejszyć się aż o połowę, a do 2080 całkowicie zniknąć!
Zdaniem naukowców przyczyna leży w globalnym ociepleniu. Na skutek zmian klimatycznych w środowisku pojawiają się coraz groźniejsze dla roślin choroby, wywoływane przez grzyby czy szkodniki, takie jak np. kornik kawowy. Ich działanie już teraz zaczyna być odczuwalne: pogorszeniu ulega jakość ziaren, co odbija się na smaku i zapachu produktów kawowych. Ponadto największy obecnie producent kawy, Brazylia, zmaga się z problemem suszy - warunki do uprawy stają się coraz mniej korzystne. Ilość dostarczanych ziaren więc maleje, podczas gdy zapotrzebowanie nieustannie rośnie - zwłaszcza po najnowszej publikacji wyników badań na temat kawy - zdaniem naukowców ma ona znacznie lepszy wpływ na nasze zdrowie, niż do tej pory sądzono: przeciwdziała rakowi oraz neutralizuje szkodliwe działanie alkoholu.

Czego więc można się spodziewać? W najlepszym wypadku wzrostu liczby producentów i dostawców kawy, w najgorszym - podwyżek cen (i to znacznych) oraz poważnych kawowych niedoborów.

Jestem nowoczesnym facetem - jestem ekologiczny i dbam nie tylko o Twoje piękne ciało, ale też o środowisko, bym mógł być przy Tobie jak najdłużej! Jeśli i Tobie na tym zależy - postaraj się żyć bardziej “eko” :) Jestem pewny, że wspólnymi siłami zdołamy przyczynić się do zachowania plantacji kawy! A tymczasem - nie traćmy ani chwili więcej i wskakujmy pod prysznic!

xoxo
Twój BodyBoom

10-zalet-jogi
pielegnacja_skory_latem