Jak dbać o długie włosy?

Dziewczyna z długimi włosami, leżąca w łóżku czytająca książkę

Jak dbać o długie włosy?

Długie włosy są symbolem zmysłowości, romantyzmu i kobiecości. Nic dziwnego, że wiele z Was z poświęceniem zapuszcza je od lat, a wielu mężczyzn, do których grona zalicza się również moja nieskromna osoba, je uwielbia. Czy wiecie jednak, jak dbać o długie włosy?

Czy włosy można źle myć?

Oczywiście, że można! Być może same robicie to nieświadomie. Jeśli myjecie włosy byle jakim szamponem i nie używacie odżywki, koniecznie czytajcie dalej. Przed myciem rozczeszcie swoje długie włosy. Wyjątkiem są kręcone włosy, które rozczesujcie na mokro. Następnie dokładnie je spłuczcie. Nigdy nie nalewajcie szamponu prosto na głowę. Najpierw wylejcie go na dłonie, rozcieńczcie wodą i spieńcie. Spieniony szampon zacznijcie wcierać kolistymi ruchami w skórę głowy. Nie plączcie włosów i nie wcierajcie szamponu na ich całej długości. Nie ma takiej potrzeby. Myjecie przede wszystkim skórę głowy, reszcie włosów wystarczy ściekająca w czasie płukania piana. Po oczyszczeniu włosów przychodzi czas na odżywkę, którą nałóżcie na całą długość włosów, a tylko niewielką jej ilość u ich nasady. Włosy dokładnie spłuczcie i wytrzyjcie. Idealna do tego będzie delikatna bawełna, na przykład – stara koszulka, w którą odsączycie nadmiar wody. Długie, mokre włosy są podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego delikatnie wyciskajcie włosy, bez splątywania i mocnego tarcia.

Czym myć długie włosy?

Jako fan naturalnych składników w kosmetykach do ciała, polecam je także do włosów. Sięgnijcie po naturalne szampony, które są delikatne i nie przesuszają włósów. Zawarte w szamponach proteiny pozwalają na odbudowę uszkodzeń i wzmacniają ich strukturę, a delikatne, naturalne substancje myjące jednocześnie oczyszczają i pielęgnują włosy. Jeśli marzycie o lśniących i gładkich, sprężystych włosach nie zapomnijcie o odżywkach. Znajdziecie w nich zarówno proteiny, jak i humektanty, które nawilżą włosy i zapobiegną ich przesuszeniu.

Pokochajcie oleje, maski, wcierki i serum!

Jeśli dotąd nie używałyście niczego poza szamponem, czas to zmienić. Naturalne oleje do włosów znakomicie je odżywiają i zapobiegają ich przesuszeniu. Olejowanie warto wykonywać raz w tygodniu, nakładając olej na mokre, oczyszczone włosy i zawijając całość ręcznikiem na 30 minut. Po tym czasie spłuczcie włosy z użyciem delikatnej odżywki. Warto też stosować maski do włosów, które zapewniają intensywną pielęgnację oraz serum, szczególnie na końcówki, które są najbardziej narażone na łamanie się. Wcierki są przeznaczone do skóry głowy, aby ją odżywić, uregulować pracę gruczołów łojowych, przeciwdziałając przetłuszczaniu się skóry oraz aby pobudzać wzrost włosów.  

Stylizacja bez ofiar

Największymi wrogami długich włosów są gorące akcesoria do stylizacji, takie jak prostownice, lokówki, termoloki i najbardziej powszechne – suszarki. Chcąc zachować piękne, długie włosy warto ograniczyć ich używanie, a najlepiej je wyeliminować i przyjrzeć się swoim włosom. Być może wcale nie są proste, a lekko falowane, ale niewłaściwa pielęgnacja nie pozwala im wydobyć z siebie tego naturalnego skrętu? Spróbujcie zastosować pielęgnację dla włosów kręconych. 

Niezwykle ważne jest także to, czym czeszecie długie włosy. Najlepsze do każdego rodzaju włosów są grzebienie z szeroko rozstawionym zębami, wykonane z naturalnych surowców, na przykład z drewna. Szczotki wykonane z plastiku, czy metalowe wzmagają elektryzowanie się włosów. 

Nie zapomnijcie przy okazji mycia włosów, zaprosić pod prysznic także mnie – zmysłowo pachnący peeling BodyBoom. Gwarantuję randka ze mną to same przyjemne doznania. 

10-zalet-jogi
pielegnacja_skory_latem