Moja droga, dzisiaj zajmiemy się mało przyjemnym tematem, który jednak wymaga dużej uwagi. Jeśli na Twojej twarzy często pojawiają się wągry oraz zaskórniki, to znak, że powinnaś przeczytać mój dzisiejszy poradnik. Mam nadzieję, że moje rady okażą się pomocne. Zaczynajmy!

Marzysz o pięknej i gładkiej cerze? Niestety każdy z nas zmaga się z jakimś rodzajem niedoskonałości. Wśród powszechnych zmian skórnych znajdują się zaskórniki i wągry. Jak powstają? Jak je rozpoznać? I najważniejsze. Jak skutecznie oczyścić twarz z wągrów i zaskórników? Przedstawiamy krótki poradnik!

Czym są zaskórniki i wągry?

Zaskórniki i wągry to niewielkie zmiany skórne, które pojawiają się w miejscu występowania gruczołów łojowych. Zwykle mają postać drobnych, jasnych i ciemnych kropeczek, które najczęściej są widoczne w okolicach nosa, czoła i brody, czyli tzw. strefy T. Mogą także pojawić się na plecach, klatce piersiowej lub przy dekolcie. Czy zaskórniki i wągry są tym samym? Tak, wągry są potoczną nazwą zaskórników. Oba określenia są stosowane zamiennie i oznaczają drobne niedoskonałości skóry, które powstały w wyniku zatkania ujść mieszków włosowych.

Jak powstają zaskórniki?

Nieestetyczne zaskórniki powstają, gdy ujścia mieszków włosowych, zwanych potocznie porami zostają zapchane przed nadmiar sebum oraz zanieczyszczenia. Doprowadza to do nagromadzenia się nieczystości, a w konsekwencji do pojawienia się niedoskonałości,  które mocno wpływają one na wygląd cery. Co więcej, zaniedbane problemy z nadmierną produkcją łoju to prosta droga do wystąpienia poważniejszych zmian trądzikowych.

Rodzaje zaskórników

W dermatologii wyróżniane są dwa rodzaje zaskórników. Są to zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte. Mianem wągrów częściej określa się ten pierwszy typ zmian skórnych. Otwarte zaskórniki mają ciemniejszy odcień. Czarne wągry najczęściej pojawiają się w okolicach nosa i czoła. Jak je rozpoznać?

Zaskórniki zamknięte:

  • mają ciemny kolor,
  • pojawiają się w okolicach nosa, czoła i brody,
  • często nazywane są wągrami,
  • powstają, gdy dochodzi do zastoju i nadkażenia sebum,
  • mogą przekształcić się w zmiany zapalne,
  • niewłaściwie leczone mogą prowadzić do powstawania blizn.

Zaskórniki otwarte:

  • mają jasny, zwykle biały kolor,
  • powstają na skutek zamknięcia ujścia gruczołów łojowych,
  • wyglądem przypominają podskórne grudki, tzw. kaszkę.

Jak powstają zaskórniki? Przyczyny

Zaskórniki powstają na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych i nadmiaru sebum, które odkłada się i rogowacieje w porach skóry. Przyczyną zmian skórnych mogą być zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta (np. niedobór witamin), stres lub zażywanie niektórych leków. Na pracę gruczołów łojowych wpływa także codzienna pielęgnacja i oczyszczanie twarzy. Jeżeli cera jest niewłaściwie oczyszczana, może powodować to powstawanie niedoskonałości. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku cery tłustej, gdzie oprócz żelu i toniku, który reguluje wydzielanie sebum, trzeba pamiętać o regularnym delikatnym ścieraniu warstwy rogowej naskórka.

Powstawaniu zaskórników sprzyja także stosowanie ciężkich podkładów, tłustych, oleistych kremów oraz niedokładne zmywanie codziennego makijażu. Wybierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę na obecność tzw. składników komedogennych, które przyczyniają się do zapychania porów skóry. Wśród nich znajdują się m.in. ekstrakt z alg, chlorek potasu, olej kokosowy, masło kakaowe czy olej awokado. Nie oznacza to, że są niezdrowe, jednak w przypadku osób ze skłonnością do wągrów lub tłustą cerą, mogą mieć niekorzystne działanie.

Jak leczyć zaskórniki?

W leczeniu zaskórników najczęściej stosuje się połączenie leczenia miejscowego i odpowiedniej pielęgnacji skóry. W przypadku ciężkich i znacznych zmian można także skorzystać z zabiegów dermatologii estetycznej. Popularnym zabiegiem jest m.in. mikrodermabrazja lub stosowanie kwasów o właściwościach złuszczających jak kwas salicylowy, kwas glikolowy czy kwas mlekowy. Dermatolog może zalecić miejscowe stosowanie preparatów przeciwtrądzikowych. Wśród nich znajdują się m.in. kwas azelainowy, retinoidy oraz nadtlenek benzoilu.

Równolegle należy podjąć działania pielęgnacyjne, tak aby skutecznie oczyścić cerę, ograniczyć produkcję sebum, a równocześnie nie doprowadzić do przesuszenia skóry. W pielęgnacji skóry z zaskórnikami najważniejsze jest regularne oczyszczanie twarzy, stosowanie peelingów i kremów dedykowanych skórze szorstkiej i zrogowaciałej. Najlepiej postawić na dwufazowe formuły, czyli kosmetyk, który złuszcza martwy naskórek, a jednocześnie nawilża skórę. Taka pielęgnacja sprawdzi się także jako profilaktyka, gdy chcecie zapobiegać powstawaniu zaskórników.

W walce z zaskórnikami nieocenione są również domowe sposoby. Jak skutecznie pozbyć się nieestetycznych zmian? Sprawdźcie sprawdzone sposoby na wągry oraz receptury na domowe kosmetyki o wysokiej skuteczności działania.

Łagodny żel do mycia twarzy z Kompleksem Antybakteryjnym

Łagodny żel do mycia twarzy z Kompleksem Antybakteryjnym nie zawiera agresywnych środków myjących, zostały w nim zastosowane wyłącznie te delikatne.

Jak oczyścić twarz z wągrów? Domowe sposoby

Jeśli chcecie pozbyć się zaskórników, potocznie zwanych wągrami,  domowymi sposobami, możecie samodzielnie wykonać kilka kosmetyków, których następnie użyjecie do dokładnego oczyszczenia twarzy.

Zrób parówkę na twarz

Głównym składnikiem parówki będzie olejek pichtowy, o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym, a dodatkowo wpływa na uregulowanie pracy gruczołów łojowych.  Aby wykonać zabieg, nalejcie wody do garnka i doprowadźcie do wrzenia. Następnie dodajcie kilka kropel olejku do środka, a naczynie ostrożnie odstawcie na taboret lub stolik. Nachylcie się nad nim w taki sposób, abyście czuły na swojej twarzy unoszącą się parę wodną. Przykryjcie głowę ręcznikiem lub kocem, aby para nie uciekała bokami. Oddychajcie głęboko i miarowo, spróbujcie się zrelaksować na tyle na ile to możliwe. Po kilku, kilkunastu minutach wylejcie napar.

Następnie przejdźcie do dokładnego oczyszczenia twarzy z wykorzystaniem żelu do mycia twarzy lub oczyszczającej pianki. Dzięki temu zyskacie efekt w pełni czystej cery, która będzie pozbawiona zanieczyszczeń. Ten zabieg pomaga otworzyć pory, dlatego warto je później zamknąć. Wykorzystajcie w tym celu odpowiednie kosmetyki, które działają nawilżająco oraz ściągająco. Dzięki temu zyskacie pewność, że zaskórniki nie wrócą w krótkim czasie.

Tonik aspirynowy na usuwanie zaskórników 

W domu możecie także przygotować tonik aspirynowy. Zawarta w aspirynie pochodna kwasu salicylowego pomoże Wami zlikwidować między innymi znienawidzone wągry na nosie. Aby go wykonać, potrzebujecie 100 ml wody oraz 15 tabletek aspiryny. Rozpuśćcie lek w wodzie, a gotowy tonik trzymajcie w lodówce przez maksimum dwa tygodnie. Przecierajcie nim twarz codziennie. Jest to doskonały sposób na wyciszenie gruczołów łojowych oraz znormalizowanie skóry. Pamiętajcie przy tym, żeby zachować ostrożność podczas korzystania z produktu i nie używać go dłużej niż 2 tygodnie.

Peeling z mleka i ryżu - skuteczne usuwanie zaskórników

Zaskórniki nie będą miały szans z kolejnym specyfikiem, który także możecie przygotować we własnej kuchni. Tym razem przedstawiam Wam peeling z mleka i ryżu. Zalejcie ryż mlekiem, odstawcie na kilka godzin, a następnie zblendujcie. W efekcie otrzymacie gotową maskę do oczyszczania twarzy. Peeling stosujcie 1-2 razy w tygodniu, przed pójściem spać. Zwracajcie uwagę na to, żeby nie pocierać zbyt mocno cery. Delikatnie rozprowadzajcie go po twarzy i pilnujcie, żeby nie doszło do podrażnienia skóry. W przypadku istniejących stanów zapalnych - lepszym wyborem niż peeling mechaniczny będą peelingi kwasowe lub peelingi enzymatyczne. Regularne oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem szczoteczki

Aby wzmocnić działanie kosmetyków wykonanych w domu, możecie zainwestować w profesjonalną szczoteczkę do oczyszczania twarzy. Dzięki niej zapewnicie sobie dokładny peeling oraz intensywny masaż twarzy. Jeśli chciałybyście  skorzystać z takiego produktu pamiętajcie o tym, że nadaje się do stosowania tylko przez te z Was które nie posiadają bardzo wrażliwej cery. Przeciwwskazaniem są także aktywne stany zapalne. Podczas korzystania ze szczoteczki ważna jest także jej właściwa pielęgnacja - po każdym zabiegu czyść ją dokładnie, inaczej stanie się siedliskiem drobnoustrojów.

Nie korzystaj z niej codziennie. Traktuj ją raczej jako dodatek, podobnie jak peelingi do twarzy. Sięgaj po nią 2 do 3 razy w tygodniu. Codzienne intensywne oczyszczanie może prowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej. To z kolei przekłada się na pojawianie się więcej sebum na powierzchni skóry, które może przyczynić się do zaognienia problemu. Dlatego szczoteczka, która oczyszcza skórę twarzy to doskonały pomysł, ale dostosowania okazyjnego, nie podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Nie wyciskaj zaskórników!

Pamiętajcie jeszcze o jednej, bardzo ważnej rzeczy: wyciskanie wągrów nie rozwiąże Waszego problemu! Jeśli więc chcecie się ich pozbyć raz na zawsze, darujcie sobie ten ,,domowy zabieg oczyszczający". Na manualne oczyszczanie twarzy lepiej umówić się w salonie kosmetycznym. Jest to wieloetapowa i dość inwazyjna metoda oczyszczania skóry, której lepiej nie wykonywać bezpośrednio przed wielkimi wyjściami. Nawet wykonana w sposób profesjonalny sprawia, że skóra potrzebuje trochę czasu, aby dojść do siebie i odzyskać zdrowy wygląd.

Rozświetlający peeling enzymatyczny Ananas

Rozświetlający peeling enzymatyczny Ananas z bioaktywną wodą cytrusową, otrzymywaną z owoców śródziemnomorskich to produkt w formie lekkiego żelu zawierającego kompleks enzymów o działaniu peelingującym.

Jak pozbyć się zaskórników? Usuwanie wągrów w salonie kosmetycznym

Jeśli jesteście zwolenniczkami zabiegów kosmetycznych, możecie spróbować 2 poniższych:  udać się na dwa poniższe:

  • peeling chemiczny - salony kosmetyczne proponują różnego rodzaju peelingi chemiczne. Najpopularniejsze z nich to peeling glikolowy, migdałowy czy TCA. Aplikowane na skórę kwasy złuszczają naskórek, a przy tym oczyszczają skórę z wągrów. Dodatkowym plusem jest wpływ kwasów na regulację pracy gruczołów łojowych. 
  • mikrodermabrazję - zabiegów nazywanych mikrodermabrazją jest sporo, a ich podstawowy podział opiera się na tym, jak głęboko ingerujemy w naszą skórę. Aby skutecznie pozbyć się zaskórników możecie wybrać mikrodermabrazję wykonywaną laserem frakcyjnym.
  • manualne oczyszczanie twarzy - podczas zabiegu kosmetyczka wykonuje dokładny demakijaż twarzy, a następnie nakłada na skórę specjalny krem zmiękczający. Pod wpływem pary wodnej pory skóry rozszerzają się, a kosmetyczka może usunąć wągry i zanieczyszczenia.

Pamiętajcie jednak, że żaden zabieg kosmetyczny nie będzie efektywny, jeśli nie będziecie prawidłowo dbać o swoją skórę. Warto także wiedzieć, jaka jest przyczyna powstawania zaskórników i innych problemów  skóry.

Postaw na domowe SPA

Nadmierne wydzielanie sebum może się wiązacz przesuszeniem skóry. Jego przyczyną mogą być też zaburzenia hormonalne, dlatego warto to zbadać przed podjęciem właściwych kroków. Co ważne, martwy naskórek na  twarzy również wymaga regularnego złuszczania.

Żeby pozbyć się zaskórników, nie musicie sięgać po domowe sposoby. Możecie kupić odpowiednie kosmetyki z serii FaceBoom. Doskonale poradzą sobie nawet z najgorszymi wągrami. Jak z nich korzystać?

Po pierwsze postawcie na dokładne oczyszczanie, tutaj sprawdzi się dobra pianka oczyszczająca, która będzie delikatna, ale skuteczna.  Nie zapomnijcie również o kosmetykach do demakijażu.  2-3 razy w tygodniu sięgajcie po złuszczające produkty. Wykonujcie peeling mechaniczny, enzymatyczny lub kwasowy. Pamiętajcie również o stosowaniu  serum do twarzy lub lekkich kremów łączących działanie nawilżające z przeciwtrnawilżających kosmetyków. W ten sposób zadbasz o równowagę swojej skóry i doprowadzisz do wyeliminowania wszystkich wągrów, które się na niej pojawiły.

Skąd biorą się zaskórniki?

Gruczoły łojowe skóry mają za zadanie produkować odpowiednią ilość sebum (innymi słowy łoju skórnego), które później wypływa na powierzchnię poprzez pory, czyli ujścia mieszków włosowych. Tam formuje cienką warstwę ochronną skóry. Ilość powstawania sebum regulują hormony - jeśli więc produkcja sebum jest zaburzona, a pory są pozatykane, sebum zostaje w nim uwięzione, tworzą się zaskórniki. Ilość wydzielanego sebum to kwestia hormonów, a innymi słowy - genów. Każda z nas wytwarza go w innej ilości. Sytuację mogą pogorszyć nieodpowiednia dieta i pielęgnacja, które dodatkowo wpływają na zapychanie porów.  Właśnie dlatego bardzo ważna jest kwestia doboru właściwych kosmetyków do typu cery.

Efektywne pozbycie się zaskórników to nie tylko kwestia odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, ale także odpowiedniego doboru kosmetyków oraz świadomości, z jakich przyczyn powstaje problem. Mam nadzieję, że dzięki moim poradom będziecie mogły skutecznie poradzić sobie z problemem. Trzymam za Was mocno kciuki! I pamiętajcie - jesteście piękne, niezależnie od tego czy macie na nosie kilka czarnych kropek, czy też nie!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.