Jak zadbać o pędzle do makijażu?

Jak zadbać o pędzle do makijażu?

Jak zadbać o pędzle do makijażu?

Pędzle to jedne z najważniejszych akcesoriów do makijażu. Ułatwiają i usprawniają jego wykonanie, sprawiając, że wygląda on naturalnie. Trzeba jednak pamiętać, że są to narzędzia, które mają codzienny kontakt ze skórą. Włosie pędzli dotyka jej bezpośrednio. Czyszczenie pędzli jest więc koniecznością, aby zachować ich pełną funkcjonalność oraz nie narażać skóry na infekcje.

Dlaczego trzeba czyścić pędzle do makijażu?

W czasie wykonywania makijażu włosie pędzla ma kontakt ze skórą. Podczas nakładania kosmetyku na twarz, pozostaje na pędzlu sebum, martwy naskórek i pozostałości kolorowych kosmetyków. Jeśli nie myjesz pędzli, zabrudzenia te wracają na skórę podczas każdej aplikacji kosmetyków. Może się okazać, że pomimo świetnej pielęgnacji pojawiają się problemy ze skórą. Brudne pędzle mogą być przyczyną wielu infekcji skórnych i pogorszenia jej kondycji oraz wyglądu. Niemyte regularnie pędzle pogarszają efekt makijażu. Na skórze pozostają smugi, a nawet resztki kosmetyków kolorowych, które mieszając się, tworzą efekt odmienny od spodziewanego.

Jak często myć pędzle do makijażu?

Nie ma większego znaczenia, czy stosujecie pędzle naturalne, które mają delikatne włosie, czy pędzle syntetyczne. Ważniejsze od rodzaju pędzli jest formuła kosmetyków, jakie nimi aplikujecie. Pędzle do makijażu, którymi nakładacie kosmetyki płynne, jak fluid, eyeliner czy cień w kremie, trzeba myć codziennie. Do wilgotnego włosia przykleją się zanieczyszczenia, które kolejnego dnia nałożycie znowu na skórę. W przypadku pędzli do makijażu oczu może to powodować nawet ich infekcje. Co więcej, kosmetyki płynne zaschną na włosiu, uniemożliwiając normalne użycie pędzla.
Nieco inaczej jest w przypadku kosmetyków sypkich. Tu czyszczenie pędzli każdego dnia nie jest konieczne. Wystarczy to zrobić raz w tygodniu.

Czym myć pędzle do makijażu?

Czyszczenie pędzli do makijażu domowym sposobem nie jest trudne. Nie bój się ich uszkodzić. Mycie im nie zaszkodzi. Warto pamiętać, że pędzle z naturalnego włosia do makijażu są delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Jednocześnie stosuje się je do aplikacji sypkich kosmetyków, więc nie wymagają intensywnych środków czyszczących. Czym czyścić pędzle tego typu? Możesz używać w tym celu specjalnych preparatów do tego przeznaczonych. Świetnie nadają się także płyny, którymi same myjecie twarz. Pianka Puszysta Kumpelka sprawdzi się świetnie. Możecie też zastosować płyn micelarny – ten sam, którego używacie w codziennej pielęgnacji, na przykład Zaradną Wizjonerkę czy Czujną Estetkę.

Jak jednak czyścić pędzle z włosia syntetycznego, które stosowane są do aplikacji kosmetyków płynnych? Formuły ciężkich podkładów, kremowe eyelinery czy cienie usuniecie kosmetykami na bazie olejków. I tu znowu możecie zastosować produkty, których używacie do demakijażu twarzy. Do czyszczenia pędzli użyjcie Cudownego Wybranka lub Oczyszczającego Maestro. To olejek myjący i masło do demakijażu, którzy świetnie nadają się także do czyszczenia pędzli z ciężkich kosmetyków. Pędzle opłuczcie pod bieżącą wodą.

Tipy, które sprawią, że pędzle zachowają dłuższą trwałość

Pamiętajcie, by czyścić pędzle do makijażu tak, by im nie szkodzić. Bez względu na to, czy pędzel ma syntetyczne, czy naturalne włosie, należy skupić się właśnie na włosiu, ograniczając zamaczanie trzonka i skuwki. Podczas mycia pędzli trzeba uważać, by niepotrzebnie nie moczyć tych elementów. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

  1. Po myciu zawsze delikatnie osuszajcie pędzle, wycierając je np. w ręcznik papierowy.
  2. Nie suszcie pędzli na grzejnikach lub w pełnym słońcu – to również może osłabić ich konstrukcję i spowodować wypadanie włosków. Najlepiej osuszcie je wstępnie i pozostawcie na noc w poziomej pozycji lub włosiem w dół w przewiewnym miejscu. Suszenie pędzli ułatwią specjalne stojaki.
  3. Jeśli chcecie, aby pędzle zachowały swój kształt po myciu i wysuszeniu użyjcie specjalnych osłonek.
  4. Poza myciem pędzli pamiętajcie o ich odpowiednim przechowywaniu. Świetnie nadają się do tego specjalne etui lub zamknięte pojemniki, które ograniczają dostęp zanieczyszczeń.

Choć codzienne mycie pędzli może wydawać się męczące, tak naprawdę zajmuje kilkanaście sekund. Warto je poświęcić,  aby mieć pewność, że pędzle, z których korzystacie, nie pogarszają kondycji skóry. Co więcej, aby skutecznie myć pędzle, nie musicie kupować specjalnych kosmetyków. Wystarczą produkty, którymi oczyszczacie na co dzień skórę. To ekonomiczny i skuteczny sposób na zachowanie pędzli w doskonałym stanie przez długi czas.

 

10-zalet-jogi
pielegnacja_skory_latem