Czy zastanawiałaś się kiedyś po co właściwie nawilżać skórę twarzy? Czy sama skóra nie poradzi sobie z utrzymaniem właściwej kondycji?

Efekt braku nawilżenia skóry twarzy

Z wiekiem organizm coraz gorzej radzi sobie z utrzymaniem skóry w najlepszej kondycji. Wpływ mają na to głównie hormony. Zmiana w wydzielaniu estrogenów, które odpowiadają za elastyczność i nawilżenie skóry, doprowadza do pojawienia się pierwszych zmarszczek i kłopotów związanych z suchością cery. Estrogeny uczestniczą w powstawaniu kolagenu i prawidłowym odżywieniu skóry. Nic dziwnego, że spadek ich produkcji odbija się niekorzystnie na wyglądzie twarzy - skóra staje się wiotka, pojawiają się przebarwienia, mogą uwidaczniać się naczynka. Jeśli nie będziecie dbały o jej nawilżenie, będzie ona wyglądała coraz starzej. Pojawi się coraz więcej zmarszczek, bruzd, a odżywienie jej będzie coraz trudniejsze. Pojawią się przedwczesne zmarszczki i wiotkość.

Nawilżanie skóry od zewnątrz

Nawilżenie skóry twarzy wspomaga prawidłowy przebieg procesów komórkowych. Działa to zarówno w przypadku cery tłustej, jak i suchej, normalnej, naczynkowej czy dojrzałej. Niweluje uczucie ściągnięcia, a w pielęgnacji cery suchej wspomaga usuwanie suchych skórek, jednocześnie opóźniając procesy starzenia. Zanim jednak sięgniecie po kosmetyki nawilżające dopasowane do rodzaju cery, złuszczcie martwy naskórek. W pielęgnacji skóry twarzy jest to zabieg niezwykle ważny, gdyż odblokowuje skórę, zapewniając jej lepszą przyswajalność składników aktywnych. Peelingi złuszczają naskórek, co otwiera pory skóry. Jest ona gotowa na przyjęcie substancji nawilżających i odżywiających. Po złuszczeniu twarz nabierze nowego blasku. Czas na tonizację, a w kolejnym kroku aplikację odpowiednich kosmetyków nawilżających. Wprowadzając odpowiednią pielęgnację, warto sięgnąć nie tylko po kremy nawilżające, ale także po inne produktyi, które niwelują przyczyny przesuszenia, opóźniając proces powstawania zmarszczek i zapewniając piękny wygląd skóry. Kremy do twarzy, maseczki, serum czy kremy pod oczy zawierające nawilżający kwas hialuronowy, peptydy, ekstrakty roślinne oraz chroniące przed utratą wilgoci kwasy tłuszczowe i ceramidy. Dzięki działaniu peelingu substancje w nich zawarte mogą wniknąć głębiej i lepiej spełnić swoje zadanie. Używajcie kremów, które nie tylko dostarczą składników przyciągających i wiążących wodę w naskórku, ale także które zmniejszą proces odparowywania wody ze skóry, a więc tych tworzących powłokę lipidową. Szczególnie kremy na noc sprawdzają się znakomicie. W dzień potrzebujecie lekkich kremów, które będą stanowiły bazę pod makijaż, jednocześnie nawilżając skórę.

Każda skóra potrzebuje nawilżenia, jednak  w przypadku cery suchej i odwodnionej musicie nawilżać skórę twarzy  bardziej intensywnie. Świetnie sprawdzą się tutaj  maseczki nawilżające. Nie musicie kupować specjalnych produktów. Wystarczy Wasz najlepszy krem nawilżający. Nanieście jego grubą warstwę na twarz, jak maseczkę, a następnie przykryjcie całość gazą nasączoną w ciepłej wodzie mineralnej. Efekt nawilżenia będzie znakomity.

Nawilżanie organizmu od wewnątrz

Nawilżanie skóry to wielostronne działanie. Nie zapominajcie więc o tym, jaki wpływ na kondycję skóry ma styl życia. Skóra jest przede wszystkim nawilżona od wewnątrz, dzięki wodzie, którą dostarczasz organizmowi w posiłkach. Stąd tak istotne jest picie odpowiedniej jej ilości.  Dwa i pół litra wody – tyle mniej więcej powinnyście  dostarczać w ciągu dnia. Na nawilżanie skóry ma wpływ wszystko to, co jesz – każdy posiłek. Wartościowe składniki, które dostarczacie organizmowi, są transportowane także do skóry. Zadbajcie więc o to, by Wasze posiłki pełne były wszystkich potrzebnych składników, przede wszystkim witamin, zawartych w owocach i warzywach. Co więc jeść, aby zadbać o właściwie nawilżoną cerę? Wskazówek dostarczy aktualna Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej , która jest optymalnym sposobem żywienia, także dla posiadaczek  skłonnościami z  suchej skóry. Odżywiając się zgodnie z tymi zaleceniami, dbacie nie tylko o piękną cerę, ale i o swoje zdrowie.

Jak chronić twarz przed wysuszeniem?

Pielęgnacja i dieta to nie wszystko. Wpływ na skórę twarzy i utrzymanie jej właściwego poziomu nawilżenia ma wiele czynników zewnętrznych. Należą do nich:

  • promieniowanie UV,
  • zanieczyszczenie środowiska (spaliny, dym),
  • ogrzewanie (kaloryfery i klimatyzacja),
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • czynniki atmosferyczne.

Zabezpieczcie się przed nimi! Oprócz nawilżania – chrońcie skórę przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Przede wszystkim używajcie kremów z filtrem, które zabezpieczają przed utratą nawilżenia, chronią przed fotostarzeniem, ale także groźnym czerniakiem. Jeśli  planujecie przebywać w suchym, klimatyzowanym pomieszczeniu, nałóżcie krem wzmacniający warstwę lipidową, na przykład z ceramidami, jak Złote Ceramidy marki Bielenda.W tej serii znajdziecie formuły dopasowane do różnego wieku skóry. Taki kosmetyk nie tylko pozwoli nawilżyć skórę, ale ochroni ją przed wysuszeniem. Zagrożeniem jest też smog, który działa na cerę destrukcyjnie,zaburzając funkcje barierowe naskórka i nasilając niekorzystne działanie wolnych rodników, a w przypadku chorób skórnych, nasilając ich objawy. Warto sięgnąć po kremy, które zawierają np. kwas hialuronowy, wspomagający nawilżenie skóry oraz silne antyoksydanty, chroniące przed stresem oksydacyjnym

Najważniejsze, by pamiętać o codziennej pielęgnacji i być konsekwentnym. Regularność jest podstawą sukcesu. Pamiętaj o systematyczności, bez względu na to, jakiego masz typu skórę. Zarówno cera sucha, tłusta, dojrzała, wrażliwa czy naczynkowa potrzebuje odpowiedniego poziomu nawilżenia, by zapewnić jej zdrowy wygląd i młodzieńczą świeżość.

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji