Złuszczanie martwego naskórka ze skóry głowy to sposób na poprawę kondycji włosów, ich zagęszczenie i sprawienie, by stawały się coraz piękniejsze. To skóra głowy odpowiedzialna jest za powstawanie nowych włosów i ich kondycję, dlatego dbanie o nią musi być stałym elementem pielęgnacji. Jak wykonać peeling skóry głowy?

Peeling do skóry głowy – zalety stosowania

O korzyściach płynących z peelingu skóry twarzy i ciała zapewne już wiecie. A co ze skórą głowy? Czy porośnięta włosami, wymaga złuszczania? Oczywiście! Na skórę głowy wpływa wiele czynników, w tym między innymi kosmetyki do mycia włosów. Na jej powierzchni, w wyniku niewłaściwie dobranych produktów do mycia i nadmiernej stylizacji, może pojawić się przesuszenie, a także łupież. Wiele z Was zapewne narzeka także na przetłuszczanie się włosów, wywołane nadmierną produkcją łoju. Niewłaściwie pielęgnowana skóra głowy ma bezpośredni wpływ na kondycję włosów. A peeling skalpu, jak nazywa się skórę głowy, działa korzystnie na wiele sposobów:

  • poprawia ukrwienie skóry głowy,
  • stymuluje wzrost włosów,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • zmniejsza nadmierne wypadanie włosów,
  • pozbywa się martwych komórek naskórka,
  • wspomaga nawilżenie skóry,
  • usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry.

Dzięki niemu pozbędziecie się nadmiaru sebum, a oczyszczenie skóry głowy pozytywnie wpłynie na kondycję nowych i już powstałych włosów.

Rodzaje peelingów do skóry głowy

Podobnie, jak w przypadku skóry ciała, do peelingu skóry głowy możesz wybrać kosmetyk mechaniczny lub enzymatyczny. Inne mniej sposoby pielęgnacji skóry głowy to peeling chemiczny i przeprowadzany w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich – wodno-tlenowy peeling skóry głowy.

  • Peeling mechaniczny oparty jest na działaniu ścierniwa. To złuszczające drobinki, które ścierają zanieczyszczenia i martwy naskórek. Do przeprowadzenia takiego peelingu konieczny jest intensywny masaż skóry głowy. Wadą takiego rozwiązania jest utrudnione usuwanie drobinek, zwłaszcza jeśli macie dłuższe i gęste włosy.
  • Alternatywą, którą Wam polecam jest oczyszczający peeling enzymatyczny. W mojej drużynie nazywamy go Utalentowanym Geniuszem i wierzcie mi, że jego przydomek to nie przypadek. Jego działanie jest niezwykle skuteczne, a jednocześnie delikatne dla skóry głowy. To enzymatyczny peeling ryżowy, który zapewnia delikatne oczyszczenie skóry głowy, złuszczenie martwego naskórka i nawilżenie. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość użycia, a także usunięcia pozostałości po zakończonym zabiegu. Podobnie, jak w przypadku peelingu mechanicznego wykonuje się tu pobudzający krążenie masaż głowy.
  • Innym rodzajem peelingu skóry głowy jest peeling chemiczny lub inaczej kwasowy. Opiera się ona na wykorzystaniu substancji chemicznych do złuszczania martwego naskórka z powierzchni skóry głowy. Takie oczyszczanie skóry głowy szczególnie polecane jest osobom ze skłonnością do przetłuszczania się skóry głowy i nadmiernej produkcji sebum oraz problemami dermatologicznymi.
  • W salonach kosmetycznych można wykonać także peeling wodno-tlenowy. Do wykonania zabiegu używa się tlenu. Pobudza on krążenie krwi oraz pozwala odżywić komórki skóry głowy. Peeling skóry głowy wodno-tlenowy polecany jest przede wszystkim osobom z mocnym łojotokiem, przewlekłym łupieżem lub problemami z wypadaniem włosów. Zabieg dokładnie oczyszcza i poprawia kondycję skóry głowy.

Kiedy warto stosować peeling skóry głowy?

Regularne złuszczanie martwego naskórka, w tym peeling skóry głowy, warto wykonywać w każdym przypadku. Również, gdy Twoja fryzura nie jest problematyczna. Zdarzają się także sytuacje, gdy wykonanie peeling jest szczególnie zalecane. To m.in. swędzenie skóry głowy, łupież, matowa i sucha skóra głowy lub nadmierne wypadanie włosów.

W przypadku łupieżu peeling do skóry głowy pomaga poprawić kondycję skóry skalpu oraz przyczynia się do złagodzenia i neutralizowania stanów zapalnych lub infekcji bakteryjnych, które mogą być przyczyną łuszczenia się naskórka.

Zastosowanie peelingu skalpu polecane jest także, gdy podrażnionej skórze głowy towarzyszy nadmierna utrata włosów. Peeling do skóry głowy pobudza krążenie krwi oraz w skórze oraz ułatwia transport składników odżywczych do osłabionych mieszków włosowych. W rezultacie wzmacnia cebulki włosów, co przekłada się na kondycję i wzrost włosów.

Peeling głowy idealnie sprawdzi się także w przypadku matowej i ściągniętej skóry głowy. Zabieg pozwala usunąć zanieczyszczenia i martwy naskórek. Skóra staje się lepiej odżywiona i nabiera widocznego blasku.

Peeling skalpu ma także zastosowanie w pielęgnacji włosów farbowanych oraz fryzury, którą stylizujesz przy pomocy innych kosmetyków. Regularnie wykonywany peeling głowy pozwala pozbyć się zanieczyszczeń związanych z zabiegami fryzjerskimi oraz usunąć pozostałości kosmetyków do stylizacji włosów jak lakier, żel czy pianka. Stosowane często lub w nadmiarze są trudne do usunięcia podczas zwykłego mycia włosów. Gdy zalegają na skórze, mogą powodować stan zapalny lub szybsze przetłuszczanie się włosów.

Enzymatyczny ryżowy peeling do skóry głowy i włosów Utalentowany Geniusz

Enzymatyczny ryżowy peeling do skóry głowy i włosów Utalentowany Geniuszto naturalny, enzymatyczny ryżowy peeling do skóry głowy i włosów. Sprawdzi się szczególnie w przypadku włosów suchych i zniszczonych o każdej porowatości.

W jakich sytuacjach nie wykonywać peelingu skóry głowy?

Czy peeling do skóry głowy to kosmetyk, po który możemy sięgnąć zawsze? W większości przypadków tak. Istnieją jednak sytuacje, w których lepiej unikać zabiegów złuszczających. Peelingu nie można stosować m.in. na podrażnioną skórę głowy. Zwłaszcza jeśli jest ona w widoczny sposób uszkodzona lub ma otwarte ranki. Złuszczanie martwego naskórka skalpu nie jest dobrym pomysłem bezpośrednio po farbowaniu włosów lub innych zabiegach chemicznych jak ondulacja czy keratynowe prostowanie włosów. Ich inwazyjny charakter sprawia, że nawet po profesjonalnym zabiegu skóra potrzebuje czasu na regenerację.

Ze złuszczania skóry głowy zrezygnuj także, jeśli masz uczulenie na którykolwiek ze składników obecnych w składzie produktu lub jeśli cierpisz na choroby dermatologiczne, w tym łuszczycę lub atopowe zapalenie skóry. Nawet delikatne oczyszczanie skóry głowy bez konsultacji z dermatologiem, może spowodować zaostrzenie się objawów.

Jaki peeling do skóry głowy wybrać?

Wiesz już, jakie są rodzaje peelingów do włosów i kiedy warto stosować peeling trychologiczny. Zastanówmy się teraz, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu.

Masaż głowy z użyciem peelingu mechanicznego jest dość mocny. Zabieg pozwala skutecznie usunąć zanieczyszczenia oraz stymuluje pracę cebulek włosów. Ten typ oczyszczania polecany jest właścicielką zdrowej skóry głowy, wolnej od podrażnień czy stanów zapalnych i chorobowych.

Peelingi enzymatyczne usuwają martwy naskórek za pomocą enzymów. Jest to delikatny peeling, który powierzchownie oczyszcza skórę i wygładza skalp. W pielęgnacji włosów stosuje się go profilaktycznie na zdrową skórę głowy.

Peelingi kwasowe cechują się bardziej intensywnym i kompleksowym sposobem działania. Nie tylko dokładnie oczyszczają skórę głowy, ale także stymulują odnowę jej komórek, dzięki czemu skalp pozostaje zregenerowany i odżywiony na dłużej. Ten typ peelingu polecany jest w szczególności osobom, które mają problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Peeling kwasowy reguluje pracę gruczołów łojowych i wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu fryzura staja się bardziej odbita u nasady i dłużej zachowuje swoją świeżość.

Wybór odpowiedniego typu peelingu to nie wszystko. Kupując kosmetyk, zwróć także uwagę na takie kwestie jak:

  • skład produktu – unikaj kosmetyków, które zawierają w składzie agresywne detergenty lub konserwanty m.in. SLS (sodium lauryl sulfate) czy SLES (sodium laureth sulfate) oraz wysuszające alkohole. Mogę one podrażniać skórę głowy i powodować uczucie suchości lub łuszczenie. W składzie kosmetyków szukaj naturalnych substancji, takich jak oleje roślinne lub wyciągi z ziół. Pomagają one w odżywieniu komórek oraz przyspieszają procesy regeneracyjne skalpu.
  • rodzaj skóry – jeśli posiadasz suchą skórę głowy, wybierz delikatny produkt bez substancji wysuszających. Idealnie sprawdzą się nawilżające peelingi z olejkami eterycznymi, mocznikiem lub kwasem hialuronowym. W przypadku tłustej skóry głowy lepszym wyborem będzie peeling, który pomoże Ci uregulować pracę gruczołów łojowych. Odpowiednie będą m.in. produkty zawierające cynk, kwas salicylowy lub wyciąg z zielonej herbaty.W przypadku wrażliwej skóry głowy postaw na łagodny i naturalny kosmetyk z wyciągiem z rumianku, nagietka lub aloesu. Jeśli zmagasz się z problem łupieżu, wybierz peeling o właściwościach antybakteryjnych i łagodzącej formule. Dobrze sprawdzą się kosmetyki z kwasem salicylowym, aloesem, wyciągiem z pokrzywy lub selenem.
  • reakcja alergiczna – przed pierwszym użyciem zawsze przetestuj peeling i sprawdź, czy nie wywoła on reakcji alergicznych. Nałóż kosmetyk na niewielki obszar skóry i pozostaw go na czas, jaki zajmuje wykonanie pełnego zabiegu. Następnie zmyj produkt i odczekaj 24 godziny. Jeśli wszystko jest w porządku, peeling może być uznany za bezpieczny.
  • skład produktu – unikaj kosmetyków, które zawierają w składzie agresywne detergenty lub konserwanty m.in. SLS (sodium lauryl sulfate) czy SLES (sodium laureth sulfate) oraz wysuszające alkohole. Mogę one podrażniać skórę głowy i powodować uczucie suchości lub łuszczenie. W składzie kosmetyków szukaj naturalnych substancji, takich jak oleje roślinne lub wyciągi z ziół. Pomagają one w odżywieniu komórek oraz przyspieszają procesy regeneracyjne skalpu.
  • rodzaj skóry – jeśli posiadasz suchą skórę głowy, wybierz delikatny produkt bez substancji wysuszających. Idealnie sprawdzą się nawilżające peelingi z olejkami eterycznymi, mocznikiem lub kwasem hialuronowym. W przypadku tłustej skóry głowy lepszym wyborem będzie peeling, który pomoże Ci uregulować pracę gruczołów łojowych. Odpowiednie będą m.in. produkty zawierające cynk, kwas salicylowy lub wyciąg z zielonej herbaty.W przypadku wrażliwej skóry głowy postaw na łagodny i naturalny kosmetyk z wyciągiem z rumianku, nagietka lub aloesu. Jesli zmagasz się z problem łupieżu, wybierz peeling o właściwościach antybakteryjnych i łagodzącej formule. Dobrze sprawdzą się kosmetyki z kwasem salicylowym, aloesem, wyciągiem z pokrzywy lub selenem.
  • reakcja alergiczna – przed pierwszym użyciem zawsze przetestuj peeling i sprawdź, czy nie wywoła on reakcji alergicznych. Nałóż kosmetyk na niewielki obszar skóry i pozostaw go na czas, jaki zajmuje wykonanie pełnego zabiegu. Następnie zmyj produkt i odczekaj 24 godziny. Jeśli wszystko jest w porządku, peeling może być uznany za bezpieczny.

Przed czy po myciu – kiedy i jak często stosować peeling do skóry głowy?

Gdy złuszczacie skórę twarzy czy ciała, zawsze przed zabiegiem ją oczyszczacie. Mogłoby się wydawać, że w przypadku peelingu skalpu jest podobnie. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Utalentowanego Geniusza – peeling enzymatyczny do pielęgnacji skóry głowy z drużyny HairBoom – nakłada się przed myciem, na suchą skórę głowy. Taki oczyszczający peeling działa jeszcze zanim zaczniecie oczyszczanie. Nigdy nie stosujcie go po myciu.

Jak często wykonywać peeling skóry głowy? Przede wszystkim trzeba się przyzwyczaić, że wykonuje się go regularnie, tak jak peeling skóry twarzy i ciała. Należy włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej i stosować systematycznie. Kosmetyk ten warto używać raz w tygodniu. By nie zapomnieć o nim, można ustalić jeden z dni, na przykład piątek jako ten, w którym wykonujecie dodatkową pielęgnację. Może być to dzień złuszczania, w którym będziecie usuwać martwy naskórek z powierzchni ciała, twarzy i skóry głowy.

Jak wykonać peeling skóry głowy?

Nic prostszego! Peeling skóry głowy, jak już wiecie, aplikuje się na suchą skórę. Nanieście kosmetyk na skórę głowy i delikatnie opuszkami palców rozprowadźcie go po całej jej powierzchni, wykonując jednocześnie pobudzający krążenie masaż,, co także korzystnie wpływa na włosy. Peeling pozostawcie na skórze głowy na około 5-10 minut. W tym czasie enzymy rozpuszczą martwy naskórek i usuną zanieczyszczenia z powierzchni skóry, odblokowując ją. Następnie spłuczcie dokładnie peeling. To bardzo ważne, by zrobić to porządnie i nie pozostawić resztek kosmetyku na skórze. Dopiero teraz umyjcie włosy delikatnym szamponem. Ja polecam lekki, ryżowy szampon w piance z mojej drużyny – Wrażliwy Przyjaciel jest idealny do oczyszczania włosów. Następnie możecie nałożyć na nie maskę 4 w 1 – Wielozadaniową Specjalistkę.

Peeling skóry głowy świetnie oczyszcza skórę i sprawia, że wiele Waszych problemów z włosami zniknie. Jeśli zmagacie się z przetłuszczaniem się włosów, a do ich pielęgnacji stosujecie tylko kierunkowo działające szampony, sięgnijcie koniecznie po peeling, a okaże się, że zła kondycja skóry głowy mogła wynikać z jej zablokowania martwymi komórkami naskórka i kosmetykami do stylizacji. Wypróbujcie same i sprawdźcie, jak cudownie to działa!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji