Jak dbać o cienkie i delikatne włosy?

młoda, naturalna dziewczyna z cienkimi blond włosami, pielęgnacja włosów

Jak dbać o cienkie i delikatne włosy?

Wiem, że wiele z Was posiada cienkie i delikatne włosy, i marzy, by były inne. Tymczasem cienkie włosy mają ogrom zalet! Łatwiej się je układa, szybciej schną i jeśli naturalnie się kręcą, to łatwiej je ułożyć w piękne fale, bo są lekkie. Doceńcie swoje cienkie włosy! Mogą być przepiękne, pod warunkiem, że będziecie o nie odpowiednio dbać. Podpowiem Wam jak je pielęgnować, by były zdrowe i lśniące.

Sięgnijcie po naturalne kosmetyki do włosów 

Włosy delikatne i cienkie są narażone na działanie czynników zewnętrznych, łamanie się i przesuszanie. Stosowanie w codziennej pielęgnacji silnych substancji myjących, zawartych w konwencjonalnych szamponach drogeryjnych, często wysusza włosy, pozbawiając je blasku i naturalnej ochrony. Jako specjalista od naturalnej pielęgnacji skóry, zdradzę Wam, że także włosy będą Wam wdzięczne za sięgnięcie do natury. Używajcie szamponów, odżywek, masek, serum, olejów i wcierek do włosów o naturalnym składzie, na bazie olejów roślinnych czy wyciągów z ziół, owoców lub kwiatów. 

PEH – trzy filary pielęgnacji włosów

Istnieją trzy najważniejsze filary pielęgnacji włosów, także tych cienkich i delikatnych, które sprawią, że Wasze włosy staną się lśniące, pełne objętości i blasku. To nie czcze obietnice. To nauka. 

P – jak proteiny. To cegiełki, które pomagają uzupełnić braki w strukturze włosa, dzięki czemu włosy stają się silniejsze. mniej porowaty. Proteiny trzeba uzupełniać regularnie, gdyż włosy się nie odbudowują w swojej strukturze.

E – jak emolienty. To warstwa ochronna włosa, dzięki której nie traci on naturalnego nawilżenia, jest mocniejszy i odporniejszy na przesuszenie.

H – jak humektanty. To substancje odpowiadające za nawilżenie. 

Delikatne włosy potrzebują szczególnej dbałości, by zachować swój zdrowy wygląd. Stosowanie kosmetyków zawierających proteiny, emolienty i humektanty pozwoli zachować równowagę włosa – zapewniając mu odbudowę, nawilżenie i ochronę.

Pamiętajcie jednak, niektóre włosy uwielbiają proteiny, inne trochę mniej, niektóre preferują pielęgnację z dużą przewagą emolientów, dla innych to zbyt duże obciążenie włosów i efekt „strączków”. Warto przetestować kilka rodzajów protein i emolientów oraz różną częstotliwość ich stosowania. 

Metoda OMO, czyli mycie włosów inaczej

Delikatność w stosunku do włosów cienkich powinna być zachowana także w sposobie ich mycia. Oczywiście pamiętajcie o szamponach i odżywkach o naturalnym składzie. Zanim nałożycie szampon na włosy, spieńcie go w dłoniach, co pozwoli uniknąć plątania włosów. Alternatywną dla tradycyjnego mycia włosów delikatnych jest metoda OMO. Odżywka – mycie – odżywka. Na opłukane włosy nałóżcie odżywkę i nie spłukując jej, umyjcie włosy szamponem. Następnie opłuczcie włosy i ponownie nałóżcie odżywkę, którą na koniec mycia spłuczcie. Ta metoda pozwala na ochronę włosa przed intensywnym działaniem zawartych w szamponie składników wysuszających i odtłuszczających.

Stylizacja, a nie degradacja

Gorące powietrze suszarki, parząca moc prostownicy czy lokówki – to wrogowie delikatnych włosów. Postarajcie się wyeliminować te urządzenia z codziennego użycia. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli odkryć, czy Wasze włosy są w rzeczywistości proste, kręcone czy falowane. Poddajcie się naturalnemu pięknu i wydobywajcie je z włosów, bez ich niszczenia urządzeniami do stylizacji. Jeśli farbujecie włosy, zamiast farb, które ingerują w naturalną strukturę włosa, postawcie na ziołowe henny, z których działania z pewnością będziecie zadowolone.

10-zalet-jogi
pielegnacja_skory_latem