Każdy krem do twarzy ma określone działanie pielęgnacyjne. Tradycyjny podział na kremy przeznaczone na dzień i na noc obecnie często się zaciera. Wszystko za sprawą multifunkcyjności kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy. Warto jednak wiedzieć, jak działa krem na noc i dlaczego warto używać kosmetyków do pielęgnacji rano i wieczorem.

Skąd wziął się podział na kremy na noc i na dzień?

Kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy powinny być idealnie dopasowane nie tylko do jej rodzaju, ale także potrzeb. Krem do twarzy ma nie tylko uzupełniać braki i niwelować szkody, jakie powstały w skórze, ale także działać profilaktycznie, stymulując naturalne funkcje skóry. To gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie i stałą poprawę jej kondycji i wyglądu. Krem na noc i krem na dzień muszą być więc dopasowane do zmieniających się potrzeb skóry. W ciągu dnia, gdy narażona jest ona na utratę nawilżenia, przesuszenie i podrażnienie, za sprawą intensywnie oddziałujących na nią czynników zewnętrznych, musi być odpowiednio chroniona i nawilżana. W nocy skóra przestawia się na tryb regeneracji. To czas na samonaprawę, która może być zintensyfikowana poprzez dostarczenie jej odpowiednich składników aktywnych. I to jest właśnie zadanie kremów na noc – zapewnienie skórze składników stymulujących odbudowę, które pomogą zregenerować skórę oraz ją nawilżyć i odżywić. Podział na kremy na dzień i formuły na noc wynika więc z różnych potrzeb skóry, związanych z jej funkcjonowaniem o różnych porach. Zawsze jednak musi być to nawilżający krem, bogaty w składniki odżywcze. Taki kosmetyk wygładza zmarszczki, uelastycznia i poprawia jędrność skóry.

Jak działają kremy na noc?

Czas, gdy cały organizm odpoczywa i przygotowuje się na wzmożony wysiłek w ciągu dnia, jest dla skóry okresem regeneracji. To właśnie nocą funkcje naprawcze działają najintensywniej. Dostarczając skórze substancji wspomagających tę regenerację, nie tylko ją przyspieszacie, ale także sprawiacie, że jej efekty są bardziej widoczne. Klasyczny krem na noc zawiera kompleks składników wpływających na regenerację skóry. Są to witaminy, substancje nawilżające, ale także pobudzające skórę do przyspieszonej odbudowy. Kosmetyki te zawierają często kwas hialuronowy, peptydy i ekstrakty i oleje roślinne. Krem na noc:

  • intensywnie nawilża skórę,
  • regeneruje,
  • odbudowuje,
  • łagodzi i koi podrażnienia,
  • odżywia,
  • pobudza produkcję kolagenu
  • niweluje drobne zmarszczki,
  • wygładza skórę,
  • tworzy barierę ochronną przed przesuszeniem.

a dodatkowo może:

  • zmniejszać widoczność porów,
  • normalizować pracę gruczołów łojowych,
  • redukować przebarwienia,
  • mikrozłuszczać.

Niektóre kremy na noc mają nieco cięższą konsystencję. Mogą być bardziej tłuste, pozostawiając na skórze film. Jednak nie każda cera wymaga takiej formuły. Najważniejszy jest skład – pełen substancji o aktywnym działaniu i dopasowanie do potrzeb konkretnej skóry. Bo skóra dojrzała, cera tłusta, normalna, naczynkowa, trądzikowa czy sucha ma inne potrzeby.. A dobry krem na noc  powinien oddziaływać kierunkowo, zaspokajając indywidualne potrzeby skóry.

Czym różnią się kremy na noc od kremów na dzień?

Kremy przeznaczone do stosowania w ciągu dnia mają przede wszystkim minimalizować negatywny wpływ czynników zewnętrznych na skórę, poprzez wsparcie jej funkcjonowania. W formułach na dzień znajdziecie filtry przeciwsłoneczne, substancje nawilżające i wspierające barierę hydrolipidową. Filtry mają zapewniać skórze ochronę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, które przyspiesza procesy starzenia, a także może wywoływać poważne choroby skóry. Składniki nawilżające w kremach na dzień, takie jak kwas hialuronowy, zapewniają odpowiednią dawkę nawodnienia skóry. A dzięki składnikom wzmacniającym płaszcz lipidowy, np. dobroczynnym olejom roślinnym, zapobiegniecie przeznaskórkowej utracie wody (czyli TEWL), chroniąc cerę przed przesuszeniem.. W formułach na dzień szukajcie też silnych antyoksydantów, które pomogą w walce z wolnymi rodnikami.

Krem wielofunkcyjny na dzień i na noc

W House of Beauty Brands znajdziecie kremy, które za sprawą naturalnych składników aktywnych, działają wielofunkcyjne. Oznacza to, że ich  składniki działają wielotorowo. Przykład? Ekstrakt z limonki wyrównuje koloryt skóry, ale jednocześnie wpływa korzystnie na jej nawilżenie, a bogactwo witamin i składników mineralnych sprawia, że działa on także regenerująco i odżywczo. A to tylko jeden składnik! Teraz już rozumiecie, dlaczego dobre kremy działają tak skutecznie, spełniając funkcje nawilżające i ochronne w ciągu dnia oraz regenerujące i odbudowujące skórę w nocy!

Jak stosować krem na noc?

Chcąc zapewnić skórze maksymalne korzyści, płynące ze stosowania kremu na noc, poznajcie trzy kroki, które sprawią, że składniki regenerujące będą mogły wniknąć w głębsze warstwy naskórka.

1.    Demakijaż twarzy

Codzienne zmycie makijażu jest kluczowe dla kondycji skóry. Używajcie w tym celu np. wody micelarnej, przeznaczonych do każdego rodzaju skóry. Możecie też sięgnąć po kosmetyki dopasowane do konkretnego rodzaju cery, czego przykładem jest Czujna Estetka– woda micelarna FaceBoom do skóry tłustej i problematycznej. Możecie też wybrać pełne olejów roślinnych masło do mycia twarzy czy idealny dla cery suchej, odwodnionej i dojrzałej olejek do demakijażu Cudownego Wybranka.

2.    Oczyszczanie skóry

W drugim etapie jeszcze  dokładniej oczyśćcie skórę kosmetykiem z użyciem wody, stosując pianki myjące, żele oczyszczające, emulsje lub pasty do mycia twarzy. Wybierzcie najlepszą dla siebie formulację, by uprzyjemnić cały proces oczyszczania skóry.

3.    Złuszczanie martwego naskórka

Dzięki złuszczaniu martwych komórek naskórka umożliwicie lepsze wniknięcie składników odżywczych w głąb skóry.  Peeling do twarzystosujcie 1–2 razy w tygodniu.

4. Tonizacja skóry

Po oczyszczeniu i złuszczeniu czas na tonizację, która przywróci skórze jej naturalne pH. - Możecie skorzystać z toników lub naturalnych hydrolatów.

Dopiero tak przygotowana skóra może w pełni wykorzystać bogactwo substancji odżywczych, jakie jej serwujecie w wieczornym menu. Dajcie się jej „pożywić” i obserwujcie, jak staje się gładka, jędrna i cudownie rozświetlona!

Masz pytania?
Skontaktuj się z autorem.
Aurelia Nowik

Pasjonatka pielęgnacji