Czym jest sebum i jak walczyć z jego nadmiernym wydzielaniem?

usmiechnięta młoda dziewczyna

Czym jest sebum i jak walczyć z jego nadmiernym wydzielaniem?

Sebum samo w sobie nie jest niepożądane. Przeciwnie – jest bardzo ważne dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. Problemem jest nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. To powoduje nieestetyczne błyszczenie się skóry, ale także pojawianie się wyprysków i zmian skórnych. Na szczęście dobra pielęgnacja i kosmetyki regulujące pracę gruczołów łojowych umożliwiają pozbycie się tego problemu i przywrócenie cerze tłustej właściwej równowagi.

Po co skórze jest sebum?

Gruczoły łojowe wytwarzające łój skórny, stanowiący główny składnik sebum są skórze niezbędne. Najwięcej z nich znajduje się na twarzy i na skórze głowy. Ich obecność w tych miejscach związana jest z narażeniem tych obszarów na codzienne przesuszenie w wyniku ekspozycji na działanie czynników zewnętrznych. Sebum chroni skórę przed wysuszeniem i stanowi element wsparcia płaszcza hydro-lipidowego, który chroni skórę i zatrzymuje wodę wewnątrz skóry. Sebum jest więc barierą chroniącą skórę przed negatywnie wpływającymi na nią czynnikami zewnętrznymi. Problemem staje się nadmiar łoju skórnego.

Nadmierna produkcja sebum? Sprawdźcie, co jest przyczyną!

Zbyt duża ilość sebum sprawia, że skóra twarzy staje się błyszcząca, a samo sebum staje się pożywką dla bakterii bytujących na skórze, czyniąc skórę podatną na trądzik. Tłuste włosy to także efekt nadmiernego wydzielania sebum. Chcąc zredukować negatywne sutki, jakie wywołuje jego nadprodukcja, musicie wiedzieć jakie czynniki sprawiają, że ten naturalny i korzystny proces zostaje zaburzony. Wśród najważniejszych czynników powodujących nadmierne wydzielanie sebum są:

·         działanie hormonów,
·         niedobór witamin A, B2, B6,
·         nieprawidłowa pielęgnacja skóry,
·         wysoka temperatura powietrza,
·         wiek – największa produkcja sebum dotyczy zwykle okresu dojrzewania, aby po 40 rż. ulec powolnemu obniżeniu, a w skutek menopauzy jego wydzielanie zupełnie zanika.
·         zła dieta.

Widzicie więc, że tylko w pewnym stopniu macie wpływ na produkcję sebum. Na szczęście właściwa pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami w znaczącym stopniu poprawia kondycję skóry tłustej i mieszanej.

Nadmiar sebum – skutki dla skóry

Wspomniane już wielokrotne błyszczenie się skóry to tylko jeden z efektów nadmiernego wydzielania sebum. Później pojawiają się zatkane pory, zaskórniki, wypryski, a w efekcie także trądzik. Skóra może przetłuszczać się na całej twarzy, lub tylko w strefie T, a na pozostałej części twarzy być sucha. To tak zwana skóra mieszana, która wymaga podobnej pielęgnacji w strefie T, co skóra tłusta. Nadmiar sebum wpływa także na kondycję włosów, sprawiając, że szybko się przetłuszczają i wyglądają nieestetycznie.

Warto wiedzieć, że regulacja wydzielania sebum jest korzystna nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Prawidłowe wydzielanie sebum powoduje, że skóra jest dobrze chroniona przed wpływem czynników zewnętrznych, w tym przed nadmierną utratą wody. Nadmiar sebum sprawia, że funkcja ta zostaje zaburzona, a sebum, zamiast wspierać skórę, przyczynia się do pogorszenia jej kondycji.

Jak zmniejszyć wydzielanie sebum? FaceBoom wkracza do akcji!

Warto pamiętać, że kluczowe dla znormalizowania produkcji sebum jest nawilżanie skóry. Tymczasem często rezygnujecie się z nawilżania, uznając, ze cera tłusta go nie potrzebuje. Największym błędem pielęgnacyjnym, w przypadku nadmiernego wydzielania sebum, jest stosowanie kosmetyków inwazyjnie matujących i wysuszających, w szczególności zawierających alkohol. Takie działanie prowadzi do chwilowej redukcji błyszczenia, a następnie pobudza skórę do jeszcze większej produkcji sebum. W ekipie FaceBooma znajdziecie linię kosmetyków o nazwie Sebum, będącą doskonałym sposobem na przywrócenie skórze naturalnego balansu. W skład serii wchodzą zarówno kosmetyki oczyszczające twarz, takie jak:

·         Czujna Estetka – woda micelarna, 
·         Sumienny Asystent – żel–mleczko do demakijażu,
·         Niezawodny Pomocnik – żel do mycia twarzy,

jak i kosmetyki do pielęgnacji cery:

·         Dopieszczający Pomagier – tonik w żelu,
·         Nadzwyczajny Przyjaciel – peeling kwasowy,
·         Misterna Zbawicielka – maseczka normalizująca, 
·         Dyskretny Wybawiciel – serum korygujące,
·         Poranny Dobrodziej – krem do twarzy na dzień,
·         Wieczorny Magik – krem do twarzy na noc,
·         Sekretny Pomocnik – lioton na niedoskonałości. 

Dzięki nim możecie stworzyć idealną pielęgnację, której skutkiem będzie normalizacja pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie wydzielania sebum i normalizacja skóry. 

10-zalet-jogi
pielegnacja_skory_latem