Skóra dziecka – pielęgnacja bez tajemnic

uśmiechnięta mama podczas zabawy z niemowlakiem

Skóra dziecka – pielęgnacja bez tajemnic

Skóra dziecka, podobnie jak skóra dorosłego człowieka potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, odżywienia i ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jednak różni się ona znacznie od skóry dorosłego, dlatego jej pielęgnacja musi być dopasowana do określonych potrzeb maluszka. Jak zatem wybierać kosmetyki, aby pozytywnie wpływały na kondycję skóry dziecka, a przy tym jej nie podrażniały? Jakie kosmetyki są potrzebne dzieciom?

Skóra dziecka po narodzinach jest niezwykle wrażliwa i skłonna do wysuszenia. Dużo cieńsza niż skóra dorosłego, dodatkowo zawiera mniej lipidów, naturalnie chroniących ciało przed bodźcami i czynnikami zewnętrznymi, które mogą wpływać drażniąco, czy alergizująco na dziecko. Ze względu na swoją wrażliwość skóra maluszka wymaga starannej i delikatnej pielęgnacji. Ta rozpoczyna się podczas kąpieli, do której warto używać żeli, płynów lub emulsji o bardzo delikatnym działaniu myjącym oraz nawilżającym i ochronnym jednocześnie. Niezwykle ważne jest wspomaganie budowy niewykształconej jeszcze w pełni warstwy hydrolipidowej, która chroni skórę dziecka m.in. przed utratą wilgoci, zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody z głębszych warstw skóry. Warto stosować także delikatne balsamy nawilżające, które pełnią funkcję wspomagającą w nawilżaniu. Taka pielęgnacja sprawdzi się u dzieci w każdym wieku, sprawiając, że skóra będzie pozostawała w równowadze.


Kosmetyki do zadań specjalnych


Małe dzieci mają wyjątkowe wymagania związane z pielęgnacją skóry. Jednym z wyzwań, które stoją przed rodzicami malucha, jest ciemieniucha, czyli łagodne, łojotokowe zapalenie skóry, której objawem jest sucha, łuszcząca się skóra na głowie. Pomimo iż te objawy nie są dla dziecka uciążliwe, mogą one stać się przyczyną poważniejszych problemów w przyszłości, dlatego ważne jest, aby pozbyć się ciemieniuchy poprzez intensywne nawilżanie i wyczesywanie. Pomocne okażą się tutaj zarówno dedykowane preparaty, np. specjalistyczne szampony, ale także bezpieczne oleje roślinne, które zmiękczają skórą, ułatwiając jej wyczesanie.
Także skóra pupy wymaga specjalnej pielęgnacji. Choć dzisiejsze pieluszki w dużym stopniu absorbują wilgoć, to jednak nie zabezpiecza to w pełni delikatnej skóry maluszka. Zbyt długo zalegający w pieluszce mocz lub kał może być przyczyną podrażnienia skóry. Za ciasno założona pieluszka może z kolei być powodem powstawania otarć oraz obrzęków o charakterze mechanicznym. , Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry kremami lub zasypkami, które łagodzą podrażnienia, koją i chronią delikatną pupę dziecka.


Naturalne kosmetyki dla dzieci


Choć wybór kosmetyków dla dzieci jest ogromny, nie wszystkie są równie dobre i bezpieczne. Jak odnaleźć się w gąszczu kosmetyków pielęgnacyjnych dla najmłodszych? Przede wszystkim warto sięgać po kosmetyki dla dzieci o naturalnym składzie. Są one pozbawione konserwantów, spieniaczy, zagęszczaczy i innych substancji chemicznych. Zawierają tylko to, co najlepsze z natury: naturalne oleje roślinne czy ekstrakty z roślin. Taki skład gwarantuje bezpieczeństwo i skuteczność działania jednocześnie. Mogą być one stosowane także u dzieci ze skórą wymagającą szczególnej pielęgnacji.

Natura górą!

10-zalet-jogi
pielegnacja_skory_latem