A Ty jaki masz typ cery? - sprawdź jak pielęgnować skórę twarzy

typy_cery

A Ty jaki masz typ cery? - sprawdź jak pielęgnować skórę twarzy

Czy wiesz jaki typ cery posiadasz? Okazuje się, że nie wszystkie z Was wiedzą jakich kosmetyków używać do danego typu skóry. Często popełniacie błędy, które wpływają na pogorszenie stanu skóry. Rozróżniamy kilka typów cery: normalną, suchą, mieszaną, tłustą, wrażliwą. Często bywa i tak, że ciężko jest określić konkretnie typ jaki się posiada, a to za sprawą wielu czynników. Warto mieć na uwadze fakt, że dzisiejsze środowisko nie sprzyja prawidłowej kondycji skóry. Zapewne nasuwa Wam się teraz pytanie, „ok, ale jak tak właściwie określić ten mój typ cery”. Otóż najlepiej jeżeli wykonają to specjaliści lekarz bądź kosmetyczka. Analizy możecie dokonać również same. Warto obserwować skórę w momencie stosowania różnego typu kosmetyków. Dobrze jest sprawdzić jak Twoja skóra reaguje np.: po kontakcie wody z mydłem, demakijażu płynem, pianką, mleczkiem czy aplikacji kremu do cery tłustej. Każda próba powinna przynieść inny efekt. Dzięki temu znajdziesz kosmetyk idealny właśnie dla Ciebie.

Rozróżniamy kilka typów cery: normalną, suchą, mieszaną, tłustą, wrażliwą. Często bywa i tak, że ciężko jest określić konkretnie typ jaki się posiada, a to za sprawą wielu czynników. Warto mieć na uwadze fakt, że dzisiejsze środowisko nie sprzyja prawidłowej kondycji skóry. Zapewne nasuwa Wam się teraz pytanie, „ok, ale jak tak właściwie sprawdziź ten mój typ cery”. Otóż najlepiej jeżeli wykonają to specjaliści lekarz bądź kosmetyczka. Analizy możecie dokonać również same. Warto obserwować skórę w momencie stosowania różnego typu kosmetyków. Dobrze jest sprawdzić jak Twoja skóra reaguje np.: po kontakcie wody z mydłem, demakijażu płynem, pianką, mleczkiem czy aplikacji kremu do cery tłustej. Każda próba powinna przynieść inny efekt. Dzięki temu znajdziesz kosmetyk idealny właśnie dla Ciebie.

Jakie wyróżniamy rodzaje cery?

Cera wrażliwa - cechy:

- skłonna do podrażnienie

- częste reakcje na zmienne bodźcie objawiające się zaczerwienieniem, swędzeniem

- pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga szczególnej dokładności i zaangażowania. Nie jest to łatwy typ cery ze względu na bodźce, które mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję skóry. Warto sprawdzać składy kosmetyków i dobierać te o najmniejszej ilości składników. Dodatkowo skóra wrażliwa nie znosi zbyt dobrze peelingów, dlatego lepiej z nich zrezygnować. 

Cera tłusta - cechy:

- widoczna zwiększona produkcja sebum objawiająca się świeceniem

- widoczne naczynia krwionośne oraz zatkane pory

- częste problemy z trądzikiem

- pielęgnacja skóry tłustej powinna być oparta na oczyszczaniu, złuszczaniu i nawilżaniu

Cera sucha - cechy:

- zmniejszona produkcja sebum objawiająca się matowym, często łuszczącym się naskórkiem

- mało widoczne zaskórniki

- sucha skóra szybciej podlega procesowi starzenia

- pielęgnacja cery suchej powinna opierać się na składzie bogatym w minerały, ceramidy i witaminy. Warto pamiętać aby nie stosować peelingów gruboziarnistych ani nie wystawiać skóry na słońce. Dodatkowo pielęgnacja skóry suchej powinna zawierać kremy zawierające skrobie czy pochodne cynku lub miedzi. Warto również pamiętać o regularnych peelingach twarzy 1-2 razy w tygodniu. 

Cera normalna - cechy:

- gładka, elastyczna i miękka w dotyku

- mała widoczność zmarszczek

- w pielęgnacji skóry normalnej dobrze sprawdzą się klasyczne kosmetyki tj.: kremy nawilżające

Cera mieszana - cechy:

- cera, która przysparza najwięcej problemów. Trudna w pielęgnacji za względu na swoją zmienność pod wpływem różnych czynników. Pielęgnacja tego typu skóry powinna odbywać się na bazie kosmetyków o lekkiej formule, które nawilżą i zredukują ewentualne wydzielanie sebum w miejscach szczególnie narażonych na przetłuszczanie.

Sprawdź kosmetyki do pielęgnacji twarzy od BodyBoom. Znajdziesz tu produkty do każdego z typów cery!

10-zalet-jogi
pielegnacja_skory_latem